Podnikání · 16. 7. 2021

Praktické využití 3D tisku není omezeno jen na plastické hmoty

3D tisk už mnoho lidí zná alespoň z vyprávění, jiní se dokonce sami přesvědčili o existenci tohoto technického zázraku a pořídili si 3D tiskárnu. Základem je vždy odpovídající software, který dokáže pomocí trojrozměrného modelu přenést virtuální počítačovou realitu do té skutečné – hmotné. A tak vás jistě nepřekvapí, že si můžete doma vytisknout třeba z polyetylenu lopatkové kolo malého modelu vodní turbíny.

3D tisk ozubeného kola

Méně obvyklé postupy 3D tisku

Tiskne se i z kovu – 3D tisk si mnozí z vás možná představují jako technologii, která tiskne pouze z plastických, dobře tvárných hmot, ale to bychom se pohybovali pouze mezi plastovými modely a některými součástkami, značně omezeni materiálem. Ve skutečnosti lze tisknout z mnoha druhů kovových slitin, je to něco jako prášková metalurgie, kdy se slitina v prášku nanáší prostřednictvím laseru a za vysoké teploty se speče přesně podle požadovaného tvaru. Ten může být velmi rozmanitý a dokonce i takový, jaký by bylo obtížné vyrobit jiným způsobem, např. obráběním či odléváním.

3D tisk umělé paže

Z tohoto důvodu je právě 3D tisk v Praze ideálním společníkem leteckých a automobilových konstruktérů, ale i umělců – návrhářů a designérů sportovních potřeb, nábytku, hraček, domácích spotřebičů a mnoha dalších druhů spotřebního zboží.

A co kompozitní materiály – uhlík jako kompozit zná lidstvo již delší dobu, ovšem s pomocí 3D tiskových metod máme k dispozici další široký záběr využití. Tímto způsobem lze vytvořit velmi kompaktní, tvrdé, houževnaté a přitom nesmírně lehké součástky pro stroje a zařízení a především různé dopravní prostředky.

Žárupevné a žáruvzdorné výrobky – v některých oborech jsou zapotřebí materiály, s nimiž předměty nepodléhají destrukci při vysokých teplotách, jsou to kupříkladu izolační hmoty a díly pro elektrické soustavy s velmi vysokým napětím (transformátory a rozvodné sítě). A právě tam se uplatní 3D tisk z keramických slitin.