Děti · 5. 5. 2023

Kupujeme mazlíčka

Těžko odoláme prosebným pohledům našich ratolestí, když žadoní o zakoupení domácího mazlíčka. K tomu i většina dospělé populace má zkrátka zvířátka ráda. S argumentem, že je dětem prospěšné pečovat o živé stvoření a že je to nakonec hezký koníček, začínáme dumat nad tím, jaké zvíře vybrat.

malá holčička a kočky

Křeček není pes

Každá rodina by měla pečlivě zvažovat výběr mazlíčka podle svých možností, rytmu, stylu života. Pokud bydlíte v bytě, hodně cestujete a máte rádi svobodu a nespoutanost, těžko svému synovi nebo dceři pořídíte obrovského hafana. Na druhou stranu, pokud bydlíte v domě s velkou zahradou a váš život je s tímto domem a místem spjatý, je situace opačná. Ideálními zvířátky do bytu jsou ta, která jsou spokojeně ubytovaná v ohraničeném, ne příliš velkém prostoru. Tedy v kleci, teráriu, akváriu a v dalších boxech. Jedná se zejména o křečky, morčata, zakrslé králíky, osmáky degu a další hlodavce, dále o rybičky, ještěrky a jiné plazy a ptáky (nejčastěji andulky a papoušky).

 

Máte na ně čas?

Ačkoliv se vaše dítko dušuje, že se o nového zvířecího kamaráda bude starat samo, opak bývá pravdou. Ať chcete nebo ne, téměř jistě budete do procesu úklidu, venčení, léčení a krmení zapojeni také. Nabízí se proto otázka, zda je rytmus vaší rodiny natolik přizpůsobivý, že zvládne ještě péči o tvora ze zvířecí říše. Pokud tomu tak totiž není, může se ze zvířete stát jen otravná povinnost a celá rodina je péčí o něj unavená.

papoušci na bydýlku

Pozor na alergie

Než začnete vybírat domácí zvíře, nechte sebe a své dítě vyšetřit alergologem. Pokud totiž zjistíte předem, že trpíte zvířecí alergií, předejdete smutným scénám, které provázejí loučení dítěte s mazlíčkem. Prvním opatřením proti alergii na zvířata je totiž odstranění alergenu, tedy původce alergické reakce. Pokud doma již máte zvířátko a někoho z vaší domácnosti nepřestává trápit rýma, kašel, bolesti hlavy, ekzém nebo záněty očních spojivek, je nejvyšší čas zjistit, zda váš nelidský miláček není toho příčinou.