Podnikání · 20. 9. 2020

Co je termokamera a k čemu slouží?

Vše začalo u vědního oboru nazvaného infračervená termografie. Ten se totiž zabývá rozložením teplot na povrchu tělesa bezkontaktním způsobem, tedy speciálním termografickým měřícím systémem zobrazujícím teplotní pole.

Termokamery využívají infračerveného záření tak, aby byly objekty byly vidět. Toto záření je pouhým lidským okem neviditelné, jednotlivé palety teplot vidíme až na jednotlivých snímcích. Snímek, který je výstupem této kamery, se nazývá termogram, infračervený snímek nebo termovizní snímek.

pentax-k200d-1861467_1280

Protože vývoj jde stále dál, existuje již několik druhů těchto přístrojů. Před koupí je třeba si ujasnit, k čemu přesně je budu používat a co mi má přinést. Máme širší spektrum tvarů, designů a velikostí – od kapesního provedení velikosti peněženky po stabilní zařízení s pevnou základnou. Z technických parametrů nás bude nejvíce zajímat:

  • Vzdálenost od měřeného objektu dosahuje zpravidla 0,15 nebo 0,45 metru. Základní přístroje nabízí lineární zobrazení s manuálním ostřením, ty lepší potom takové funkce jako makroobjektiv, širokoúhlý objektiv, teleobjektiv a mnohé další.
  • Rozlišení určuje, kolik pixelů snímá daný objekt. Platí zde rovnice, že čím více jich bude, tím větší bude kvalita a přesnost obrazu. Základem je 80×60 pixelů, špičku pak představuje 640×480 pixelů.
  • Teplotní rozsah se pohybuje od -25 °C až do +1200 °C. Základní zařízení ale odhalí pouze teplotu do +250 °C.

industry-3454488_1280

A v jakých relacích se pohybuje termokamera cena? Samozřejmě se velmi liší podle toho, co dané zařízení umí. Proto se často vyplatí si spíše pro danou práci dané zařízení pronajmout i s profesionálem. Zejména pokud se nebude jednat o pravidelné či víckrát se opakující činnosti.

Například měření pro únik tepla bude činností spíše jednorázovou a není třeba si proto pořizovat nový přístroj. Lze vybírat z více balíčků, jejichž cena se stejně jako všechno, liší nabídkou. Některé nabízí online přenos a odbornou konzultaci jako bonus, jiné pouze pořídí několik termosnímků, na jejichž základě vytvoří nějaký závěr, který vám předají a tím jejich práce končí.