Nákupy · 24. 5. 2019

Nakupování s rozvahou

Nakupování je pro spoustu lidí vášeň a pro jiné je zase nakupování utrpení. Nakupovat se v současné době prostě musí, málokdo je natolik soběstačný, aby si dokázal všechno obstarat sám, popřípadě si vše zajistit výměnou zboží. Nakupovat se prostě musí a každý z nás se s tím musí smířit. Nakupovat se můžete vypravit buď osobně, nebo nakoupit online. Dnes už se dají nakoupit online i potraviny, takže nakupování je o to jednodušší. Jak nakupovat s rozmyslem a s rozvahou tak, aby vám doma zbytečně nezbývali potraviny a neměli jste dům plný harampádí?
prodejna oblečení
·         Před nákupem přemýšlejte
Prostě před tím, než nakoupíte, si pořádně rozmyslete, co potřebujete a co je pro vás zbytečné. Je spousta věcí, které v životě potřebujeme a spousta věcí, které pouze chceme a ve výsledku je ani nevyužijeme. Před nákupem větších položek si pořiďte seznam pro a proti, sepište si, proč danou věc potřebujete a proč ne. Samozřejmě si můžete vybrat, co chcete, ale buďte ohleduplní ke svojí peněžence i k planetě Zemi, která nemá neomezené zdroje.
·         Jídlo nenakupuje, pokud jste hladoví
Nechoďte na nákup, pokud máte hlad. Je dokázáno, že hladoví lidé nakupují mnohem více zbytečných potravin a mnohem více utrácejí. Takže před nákupem aspoň něco malého snězte a snažte se u každé položky nákupu přemýšlet. Prostě se snažte nenakupovat věci, které nepotřebujete a které třeba nejíte. Spousta lidí nakupuje domů spoustu zeleniny, která se jim ve výsledku zkazí, protože ji vlastně nejí.
bedýnky s jablky
·         Pište si seznamy
Před nákupem si vždycky napište seznam všeho, co budete kupovat. Zajistíte si tak, že nebudete nakupovat zbytečnosti, které nakonec nevyužijete. Seznamy si ideálně pište potom, co budete vědět, co budete vařit.
·         Nevyhazujte oblečení
 Oblečení, které vám už je malé či je vám trochu větší nevyhazujte, ale darujte dál. Rozhodně tím uděláte jak radost ostatním, tak i sobě.