Finance · 5. 5. 2023

Alimenty na cizí děti

Něco podobného tomu výše zmíněnému by se stávat nemělo. Člověk by rozhodně neměl platit alimenty na dítě, které není jeho, což může být i vysloveně potvrzeno zákonem. Člověk by neměl platit alimenty na dítě, s nímž nikdy neměl nic do činění, které nepočal, ba ani s jeho matkou nikdy neobcoval, protože jak dítě, tak matku nikdy ani nepotkal, ani na obrázku neviděl, ba ani jejich jména nikdy nezaslechl a jakékoliv závazky vůči těmto nestvrdil.
špinavá holčička
Je to můj názor a troufám si tvrdit, že vy budete smýšlet podobně. Protože proč byste platili za „zhřešení“ docela cizích lidí, že? Oni si pošpásovali a někdo jiný aby nesl důsledky? Nenormální.
Jenže jakkoliv pro mne to nenormální je, pro jistou českou politickou stranu prezentující se oranžovou růží nikoliv. Ta to bere za jednoznačně správné.
Je to právě tato strana, jež žádá, aby se tak dělo. Pod libozvučným názvem zálohové výživné. Jak tato strana (ani zdaleka ne poprvé s ryze populistickými záměry placenými z kapes těch, kdo k tomu přišli „jako slepej k houslím“) hlásá, jsou děti samoživitelek a samoživitelů ohroženy chudobou, pokud druhý rodič přestane platit, a proto by se měl v podobných případech této povinnosti dočasně ujmout stát. Ten by prý měl dítěti a jeho rodiči poskytovat prostředky odpovídající výživnému nebo jeho části a tyto pak vymáhat po rodiči-neplatiči.
ruce na obličeji
Tato strana už to dřív prosadit chtěla, tehdy však narazila u koaličních partnerů, kterým se nelíbilo, že by šlo o peníze, které by se z neplatičů nedařilo vymoci. Stát by to zaplatil, ale z dlužících rodičů už by to zpět vyždímat nedokázal. Zejména když by k tomu docházelo ve chvíli, kdy by se o takové peníze hlásili právě rodiče, kteří ze svého dlužícího partnera nedokázali peníze dostat žádným legálním způsobem sami.
Oranžoví si však dodnes stojí populisticky za svým. Že je zkrátka smutné to, když děti kvůli nezodpovědnosti svých rodičů strádají, a že to naše země nemá trpět. Že má stát přispět a potom ony peníze „vymáhat svou silou a svým důrazem“. I když zároveň přiznává, že se ani státu všechny dlužné peníze následně nepodaří vymoci, že ztráty určitě budou.
Protože dítě nemůže za chyby a problémy svých rodičů. Jsme prý civilizovaná, kulturní a vysoce vyspělá země a ta to nedopustí. Nebo alespoň ČSSD to nedopustí, ta „určitě děti neopustí“.
A jsem velice rád, že socdem něco podobného může jenom hlásat. Alespoň tedy v současnosti. Protože pro ony nebohé samoživitele a jejich děti sice notnou dávku pochopení mám, ale vážně nevím, proč bych měl ze svých daní přes stát platit alimenty na děti, jež nejsou moje. A ani mi nebyla dána šance jejich rodičem byť i jenom teoreticky a biologicky být.