Nezařazené · 15. 6. 2019

Jak pečovat o bonsaje

S přesazováním bonsají začínáme v březnu, ještě předtím než začínají rašit rostliny. V květnu jsou běžné ranní mrazíky, před nimi bonsaje chráníme pokrývkou ( netkanou textilii) nebo pokud máme na zahradě skleník, přesuneme je do něj. Při brzkém rašení je důležitá první dávka hnojiva, kterou bonsajím poskytujeme až do srpna. Můžeme použít speciální tekuté hnojivo určené přímo pro tyto rostliny nebo granule, které se rozpouštějí postupně a živiny se tak uvolňují zálivkou nebo deštěm.

maple bonsaj

Bonsaje se stříhají a zaštipují poprvé v květnu nebo červnu, když začíná bujný růst rostlin. Při pěstování je velmi důležitá samotná zálivka, která je na jaře menší a v létě častější (nejlépe ráno a večer), zemina nesmí být během léta suchá. K zalévání je nejlepší dešťová voda, pokud jí v letních měsících máte málo, pak použijte odstátou vodu z kohoutku. Nyní koncem května a hlavně během června bonsaje rychle rostou. Takže se musí nejen stříhat, ale také dávat pozor na to, zda se do větví stromu, které jste v průběhu podzimu tvarovali, nezapletli dráty do horní poloviny bonsají, což je nejrychleji rostoucí část. Pro jejich větší krásu se používá technika zvaná defoliace, která spočívá v tom, že u listnatých stromů se stříhají všechny nově narostlé listy a ponechají se jen řapíky. Docílí se tak jemnějšího větvení a na podzim jsou lístky menší a barevnější.
jezírko na zahradě

V průběhu sezóny je nutné bonsaje kontrolovat, zda je nenapadli škůdci, jako jsou molice a svilušky. Ochranných prvků na škůdce je na trhu spousta, nejvíce se používají chemické postřiky na mšice a molice. Součástí péče je též průběžně bonsaje zbavovat plevele, aby jim nebral živiny.

Bonsaje jsou velmi krásné rostliny a co s nimi během letní dovolené? Nechat dovolenou na dny, kdy v Čechách bude deštivo nebo poprosit někoho z rodiny či známé, aby se vám o rostliny během vaší nepřítomnosti postarali. Stačí jim vysvětlit zálivku a odplevelení.