Bonsaje se stříhají a zaštipují poprvé v květnu nebo červnu, když začíná bujný růst rostlin. Při pěstování je velmi důležitá samotná zálivka, která je na jaře menší a v létě častější (nejlépe ráno a večer), zemina nesmí být během léta suchá. K zalévání je nejlepší dešťová voda, pokud jí v letních měsících máte málo, pak použijte odstátou vodu z kohoutku. Nyní koncem května a hlavně během června bonsaje rychle rostou. Takže se musí nejen stříhat, ale také dávat pozor na to, zda se do větví stromu, které jste v průběhu podzimu tvarovali, nezapletli dráty do horní poloviny bonsají, což je nejrychleji rostoucí část. Pro jejich větší krásu se používá technika zvaná defoliace, která spočívá v tom, že u listnatých stromů se stříhají všechny nově narostlé listy a ponechají se jen řapíky. Docílí se tak jemnějšího větvení a na podzim jsou lístky menší a barevnější.
V průběhu sezóny je nutné bonsaje kontrolovat, zda je nenapadli škůdci, jako jsou molice a svilušky. Ochranných prvků na škůdce je na trhu spousta, nejvíce se používají chemické postřiky na mšice a molice. Součástí péče je též průběžně bonsaje zbavovat plevele, aby jim nebral živiny.
Bonsaje jsou velmi krásné rostliny a co s nimi během letní dovolené? Nechat dovolenou na dny, kdy v Čechách bude deštivo nebo poprosit někoho z rodiny či známé, aby se vám o rostliny během vaší nepřítomnosti postarali. Stačí jim vysvětlit zálivku a odplevelení.