Nákupy · 1. 10. 2018

Přírodní bazény se stávají stále oblíbenější variantou koupání

Asi každý, kdo si kdy pořizoval bazén, dříve nebo později zjistil, že velké radosti z koupání si pořídil i vytrvalou starost o čistotu vody. Příroda dokázala tento problém vyřešit už dávno, laicky se tomu říká samočistící schopnost.
plavání na zádech
Příroda si dokáže se špinavou vodou poradit sama, tak proč jsou bazény plné chlóru a chemikálií? Proto se mnoho lidí stále častěji uchyluje k variantě bez těchto nežádoucích složek. Ekosystém plný nejrůznějších rostlin můžete mít i u vás v bazénu. Takzvané ekobazény se totiž stávají stále oblíbenější variantou zdravého koupání.

V klasickém bazénu je sterilní prostředí, které se snažíme pomocí nejrůznějších prostředků udržet v čistotě. Ovšem tento předpoklad je v podsadě nesplnitelný. Voda nikdy nebude tak čistá, jak bychom chtěli a ze vzduchu se do ní navíc dostávají další mikroorganismy, které vodu postupně kazí. I když si to neuvědomujeme i my znečišťujeme vodu při každém koupání. Díky přístupu tepla dochází k mnoha biologickým a chemickým procesům, které vodu výrazně poškozují.

Zvolte kompromis

Teď se jistě podivujete, jaký kompromis máme na mysli…můžete mít buď klasický bazén nebo biotopové koupaliště, kam rozhodně nepatří jakákoliv chemikálie. Správně totiž funguje, pokud jsou jeho systémy včetně mikroflóry co nejpestřejší a nejvyváženější, tzn. úplně bez chemie. Tak jako tomu je v přírodě…
hladina moře

Pokud se zde bavíme o kompromisu, jedná se hlavně o rozměry. Ne každý má možnost mít na zahradě prostor pro umístění jezera a rozloze několika desítek metrů. Můžete ale propojit pomocí bazénových hadic a čerpadla koupací nádrž libovolných rozměrů s biotopovým jezírkem.

Další výhodou proč zvolit více jezírek jsou i finanční výhody, kdy vodní plochy s rostlinami mohou mít jednodušší konstrukci, například s využitím jezírkových fólií. Menší jezírka tak v případ problému můžete velmi snadno upravovat, opravovat či zcela zrekonstruovat.